b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_07_капитен_пешевски.jpg

Еурофарм Пелистер стави крај на доминацијата на Вардар и минатата сезона ја освои титулата во домашното првенство, што им овозможи на битолчани да имаат лето во кое ќе се подготвуваат за Лигата на шампионите. Македонскиот првак ќе биде дел од најелитното натпреварување во Европа и поради таа причина тимот претрпе сериозни корекции, а стартот на подготовките донесе и уште еден новитет.

По заминувањето на Мирко Радовиќ, беше јасно дека првиот тим ќе мора да добие нов капитен, а одговорноста му припадна на македонскиот репрезентативец, Жарко Пешевски. Кружниот беше еден од најважните и најдобрите на тимот на Пелистер минатата сезона, но сега ќе има уште позначајна улога и одговорност на теренот.

Пешевски е новиот капитен избран од страна на стручниот штаб, а негови замени ќе бидам Марио Танкоски и Ненад Костески.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723