b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_08_gedba.jpg

Калифа Гедбан, познато име во македонската ракометна јавност, повторно е во нашата земја и ќе ги брани боите на Еурофарм Пелистер. Алжирскиот репрезентативен голман веќе има големо искуство на интернационалната сцена, неговите желби со битолската екипа се одбрана на титулата во домашниот шампионат, а и важно ќе биде учеството во ЛШ.

„Многу сум среќен што се вратив во Македонија, овојпат во друг клуб - во Еурофарм Пелистер. Навистина сум среќен. Мислам дека имаме добар тим, мора да се бориме за домашната титула, а ќе играме и во Лигата на шампионите. Нема да биде лесна сезона, но мора да се бориме за секој натпревар.

Битола е убав град, веќе ја познава,. Го посетив градот 3-4 пати претходно, а сега ќе живеам тука. Ми се допаѓа градот, луѓето исто така и не се чувствувам како странец, туку како да сум дома.

Лигата на шампионите е најважното натпреварување во светот на ракометот. За Еурофарм Пелистер многу е важно што ќе учестува оваа сезона. Ќе биде интересен и голем предизвик за сите нас“, рече Гедбан.

Гедбан во минатото ги носеше дресовите на Вардар 1961, Адемар Леон и Динамо Букурешт.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723