b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_12_brance.jpg

Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер загуби на гостувањето кај европскиот вицепрвак Киелце со 35-25.

Тренерот Бранко Ангеловски имаше на располагање само четиринаесет ракометари, откако во последен момент остана без бекот Каспер Кисум и пивотот Денис Василев. Кисум не беше во ростерот поради болест, а полските власти не дозволија влез на рускиот интернационалец Василев поради „закана за јавната безбедност“.

„Киелце одигра перфектно. Некои играчи беа на највисоко ниво. Против таков противник невозможно е да се победи. Сепак, верувам дека нашиот отпор ќе беше подобар ако бевме комплетни и имав можност на Кисум и Васиљев“. заврши тренерот на пелистерци.

Следниот четврток од 18:45 часот Еурофарм Пелистер ќе го одигра последниот натпревар во Лигата на шампионите оваа година, а противник ќе биде хрватскиот првак Загреб.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723