b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_12_pel_str.jpg

Избраниците на Михаил Петровски почнаа со одлична одбрана и таквата игра им овозможни лесни голови. Митревски и Трочевски погодуваа од бековските позиции, а крилата реалзиираа од транзиција. При 9-3 Таневски побара минута одмор за да ја стабилизира екипата. Сепак, стружани беа неефикасни, а Печурица разбранет на голот. Со високи 12-6, Еурофарм Пелистер 2 замина на одмор, на задоволство на присутните гледачи во спортската сала „Боро Чурлевски“.

Ништо добро по стружани не донесе ниту вториот дел. Мијушковиќ му се приклучи на Митревски, неколку лесни голови постигна и Белистојановски и со +6 за битолчани се влезе во последните десет минути од натпреварот. Мерис Бошњак единствен возвраќаше, но Струга немаше сили за нешто повеќе од чесен пораз. Домаќините на крајот ја запишаа петтата победа во тринаесеттиот натпревар и се радуваа со финални.

Ракомет
Супетлига 2023/24
Група А – 13. коло

Еурофарм Пелистер 2 – Струга 22-17 (12-6)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи:
Судии: Дејан и Димитар Ѓорѓиевски

Еурофарм Пелистер 2:
Штаковски, Печурица, Маркоски 1, Талевски 4, Ристевски, Митревски 6, Мирчевски, Димовски, Трпчевски 2, Димитровски 3, Калајџиовски, Ивановски, Белистојановски 3, Југовски, Мијушковиќ 3, Хаџиќ,
Седмерци: 6/4
Исклучувања: 12 минути

Струга:
Тутенковски, Тренчевски 1, Мулиќ, Савески 1, Младеновски 3, Јанкуловски 2, Бугариновиќ, Симоноски, Матески, Велјаноски, Мечкароски, Костоски 2, Бошњак 8, Марковски, Рикановиќ
Седмерци: 5/4
Исклучувања: 12 минути

Во последното коло од регуларниот дел на групата А, Еурофарм Пелистер 2 гостува против Куманово. Во случај на победа и пораз на Струга од Аеродром, младите пелистерци ќе обезбедат место во плеј-офот.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723