b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_06_448474092_1292474432125728_7300913441160012524_n.jpg

Европската ракометна федерација (ЕХФ), ги објави добитниците на „вајлд-карти“ за новата сезона од Лигата на шампионите, а Еурофарм Пелистер е меѓу оние кои добија.

Покрај македонскиот шампион уште пет клуба добија покана од ЕХФ да учествуваат во Лигата на шампионите, а тоа се Загреб од Хрватска, Нант од Франција, Пик Сегед од Унгарија, Киелце од Полска и Динамо Букурешт од Романија.

Тие ќе им се придружат на Алборг, Барселона, ПСЖ, Магдебург, Фуксе, Веспрем, Колштад, Висла Плок, Спортинг и Фредериција со што се комплетира списокот од 16 екипи учесници во Лигата на шампионите.

Ждрепката за групната фаза предвидена е за 27 јуни.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723