По победите над Еурофарм Пелистер 2 и Тиквеш, издвојувани со силен отпор на ривалите, попладнево во првиот натпревар од тековното коло, во Битола падна Струга со 45-20 (22-11). Бабиќ ја подели минутажата на сите ракометари, а посебно значајна беше за Танкоски и Велковски, кои се вратија по повредите и за Табоада и Кукулоски, кои не играа премногу во официјалните натпревари досега.

Првите десетина минути беа израмнети, а потоа цврстата одбрана на домашната екипа донесе лесни голови на Табоада, Костески и Танкоски за високи +6 на половина од првиот дел. Следеше одличен период на Кукуловски, голови и на Кушан и на одмор се замина со високи 22-11.

Каде што започнаа помладите, искусните Периќ, Мандалиниќ и Божиќ Павлетиќ продолжија и предноста порасна до убедливи +25 на крајот на натпреварот. Одлични изданија имаа и двајцата голмани Секељи и Кизиќ.