Повеќе...

Ракометната федерација на Македонија формираше координативни центри низ Македонија за подобра комуникација со клубовите и ракометните центри. РК Еурофарм Пелистер беше домаќин на регионалниот центар во Битола, во кој гравитираат клубови од Битола, Прилеп, Ресен, Охрид, Струга, Кичево.

Повеќе...

Јехона не беше сериозен ривал и Еурофарм Пелистер 2 се пласира во четвртфиналната фаза на Купот на Македонија. Во првиот официјален натпревар во 2021 година, екипата на Александар Јовиќ запиша рутинска победа и се загреа за дебито во плеј-офот следниот викенд против Вардар 1961 во Скопје.

Повеќе...

Откако обезбеди пласман во плеј-офот на Суперлигата, тимот на Еурофарм Пелистер 2 во вториот дел на сезоната ќе биде посилен за нов десен бек. Нов член на битолскиот клуб е босанскиот интернационалец Павле Петровиќ, кој доаѓа од Локомотива од Брчко. Петровиќ има 21 година и подеднакво може да игра и како десно крило.

Повеќе...

Цветан Кузманоски денес официјално беше претставен како нов член на Еурофарм Пелистер. Тој се обврза на верност во следните три и пол сезони и го доби дресот со број осум. Левото крило на македонската репрезентација своето деби го очекува во следниот период во натпреварите од СЕХА лигата, Лига Европа и Суперлигата.

Повеќе...

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за претстојните квалификациски натпревари со репрезентацијата на Данска.

Повеќе...

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го одложи натпреварот од деветтото коло на групата Д во Лига Европа помеѓу Еурофарм Пелистер и Рајн Некар Левен. Причината е неможноста германскиот клуб да допатува во Битола, а целосно да ги испочитува мерките за заштита во ковид-криза донесени од германската влада.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723