Повеќе...

Еурофарм Пелистер играше под притисок, но актуелниот шампион позитивно одговори исе врати на првото место на табелата. Битолчани имаа на хартија тешко гостување во Охрид, но во 10. коло од плеј-офот покажаа класа и славеа уверливо со 22-29 крај езерото. Еурофарм Пелистер го диктираше темпото од самиот старт и се погрижи за предност од три гола на полувреме (11-14), а потоа во клучниот период уште толку ја зголеми предноста.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 го претрпеа третиот пораз во плеј-аутот на Суперлигата. Момците на Михаил Петровски во салата „Перо Наков“ во Куманово со 29-23, откако домаќинот водеше во текот на сите шеесет минути Кумановчани имаа одлично прво полувреме по кое водеа 14-9 и по кое беше полесно да се чекори кон победата. Главниот збор над ривалот од Битола го имаа странските ракометари кои заедно комбинираа вкупно 20 гола.

Повеќе...

Екипата на Еурофарм Пелистер го остави зад себе поразот од Вардар 1961 и забележа рутинска победа над Бутел од 30-22 во мечот од деветтото коло во суперлигашкиот плеј-оф. Домашните ракометари знаеја што сакаат на соочувањето во Битола, па одиграа доволно ефикасно во нападот и цврсто во одбраната што беше формула за успешен резултат со кој направија нов исчекор кон одбраната на титулата.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го загубија првиот натпревар по деветнаесет победи по ред. Екипата на Бранислав Ангеловски загуби од Вардар 1971 со 24-20, во дуел од осмото коло на плеј-офот. Натпреварот беше неизвесен речиси во целиот тек, Вардар 1961 почесто водеше, најмногу со два гола разлика, но Еурофарм Пелистер успеа да го сврти натпреварот и неколкупати тие да ја имаат предноста.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 забележаа витална победа во борбата за опстанок во лигата и го совладаа соседниот Прилеп со 32-21 (15-12). Екипата на Михаил Петровски водеше од првата до последната минута и победата во ниту еден момент не беше доведена во прашање.

Повеќе...

Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер направи голем исчекор кон одбрана на титулата во домашното првенство, откако денеска мина триумфално во Автокоманда кај тимот на Алкалоид. Седмото коло во плеј-офот донесе голема пресметка меѓу два посебно разиграни тимови во домашното првенство, но иако се очекуваше тврд и неизвесен натпревар, на крајот видовме голема победа на гостите изразена со десет голови разлика.