b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_05_vlad_ostrousko.jpg

Европската ракометна федерација ги одреди номинациите за идеалниот тим на сезоната во Лигата на шампионите. Во десет категории номинирани се по пет ракометари, а меѓу избраните се најде и левиот бек на Еурофарм Пелистер минатата сезона, Украинецот Владислав Остроушко.

Погледнете ги номинациите:

ГОЛМАНИ:
Андреас Волф (Виве Кјелце)
Арпад Штербик (Веспрем)
Гонзало Перез де Варгас (Барселона)
Роланд Миклер (Пик Сегед)
Никлас Ландин (Кил)

ЛЕВО КРИЛО:
Уго Декад (Монпелје)
Тимур Дибиров (Вардар)
Диого Бранкињо (Порто)
Мануел Штрлек (Веспрем)
Себастијан Бартолд (Алборг)

ЛЕВ БЕК:
Владислав Остроушко (Еурофарм Пелистер)
Сандер Сагосен (ПСЖ)
Анте Кадуз (Динамо Букурешт)
Лукас Нилсон (Кил)
Расмус Лаге (Веспрем)

СРЕДЕН БЕК:
Барис Пукоски (Мотор Запорожје)
Петар Ненадиќ (Веспрем)
Лука Циндриќ (Барселона)
Микел Хансен (ПСЖ)
Домагој Дувњак (Кил)

КРУЖЕН НАПАЃАЧ:
Бенце Банхиди (ПИК Сегед)
Хенрик Пекелер (Кил)
Артем Каралек (Виве Кјелце)
Јоханес Гола (Фленсбург)
Камил Сипржак (ПСЖ)

ДЕСЕН БЕК:
Алекс Душебаев (Виве Кјелце)
Валентин Порте (Монпелје)
Амине Банур (Динамо Букурешт)
Недим Ремили (ПСЖ)
Хорхе Македа (ПИК Сегед)

ДЕСНО КРИЛО:
Никлас Екберг (Кил)
Валентин Јоне (Спортинг Лисабон)
Богдан Радивојевиќ (ПИК Сегед)
Драган Гајиќ (Веспрем)
Блаж Јанц (Виве Кјелце)

НАЈДОБАР ДЕФАНЗИВЕЦ
Патрик Винцек (Кил)
Блаж Благотиншек (Веспрем)
Хенрик Мелгард (Алборг)
Виран Морос (ПСЖ)
Тагус Петрус (Барселона)

МЛАД РАКОМЕТАР:
Александар Блонц (Елверум)
Јосип Шарац (Целје)
Алеиш Гомез (Барселона)
Золтан Шита (Висла Плок)
Андре Гомез (Порто)

ТРЕНЕР:
Чави Пасквал (Барселона)
Раул Гонзалез (ПСЖ)
Филип Јиха (Кил)
Давид Дејвис (Веспрем)
Магнус Андерсон (Порто)

Гласајте за идеалниот тим на сезоната во Лигата на шампионите на следниот ЛИНК:

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48