b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_06_86376458_2585628145046086_2397854759315832832_o.jpg

Новиот систем на натпреварување ќе ја остави Македонија со само еден тим во Лигата на шампионите, по подолго време.

По денешната распределба на местата во Лигата на шампионите, извесно е дека Еурофарм Пелистер ќе игра во групната фаза на Лига Европа. Место во ова натпреварување обезбедија уште Висла Плок, Мотор Запорожје, Бешикташ, Адемар Леон, Шафхаузен, ГОГ Гудме и Спортинг Лисабон.

Епилогот за комплетните учесници во Лига Европа ќе биде позната на 13 јули, а ждрепката е планирана за крајот на месец јули.

Клубовите кои добија „вајлд-карта“ се: ПИК Сегед, Елверум, Динамо Букурешт, Целје, Пововарна Лашко, Мешков Брест и Нант. Резерви се Динамо Букурешт и Висла Плок.

Директно во групната фаза место обезбедија Вардар, Барселона, Киелце, Кил, Флензбург, ПСЖ, Веспрем, Алборг, ППД Загреб и Порто.

Ждрепката за групната фаза на Лигата на шампионите е планирана за први јули.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48