b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_metalurg_-_eurofarm_pelister_2.jpg

Еурофарм Пелистер 2 со одлична партија, но и тесен пораз од Металург ја отвори новата сезона во македонската Суперлига. По голема борба победата ја однесе Металург, кој славеше со 25-21 (11-11). Металург настапи без Рниќ, Потиќ, Поповиќ, Вујовиќ и Додиќ, но до победа дојде благодарение на последната фаза на натпреварот и подобрата игра во одбрана.

Серафимов со седум гола беше најефикасен кај Металург, Тарабокиа постигна четири, а Канкараш беше автор на три гола. Кај Еурофарм Пелистер 2 блескаше Ивановски на голот, а најефикасни беа Талевски со седум и Петровски со пет погодоци. Веќе в понеделник во второто коло Еурофарм Пелистер 2 го пречекува Работнички во рамките од второто коло.

Спортска сала Автокоманда - Скопје. Судии: Спаско и Глигор Ќаеви од Скопје. Делегат: Марјан Огњановски од Скопје.

Металург:
Дупјачанец, Ѓорѓески, Кондев 2, Петковски, Канкараш 4, Кофилоски, Шилегов, Хорват 3, Мариќ 3, Лазаревски, Младеновиќ 1, Серафимов 7, Тарабокија 5, Митиќ, Маркоски и Тодески

Седмерци: 3/3
Исклучувања: 6 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Кузмановски 1, Ј.Талевски 9, Петровски 5, В.Димитровски 1, Митревски, Ивановски, Јовановски, И.Димитровски, С.Талевски 3, Стоилевски, Атанасијевиќ, Бардаковски, Дрогришки 2, Блажевски и Арсеновски

Седмерци: 3/4
Исклучувања: 10 минути

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48