b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_euro2rab.jpg

Еурофарм Пелистер 2 - Работнички 35-23 (16-12)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 по стартиот пораз од фаворитот Металург во Скопје, ја забележаа првата победа во новата сезона од Суперлигата, откако во Битола славеа над составот на Работнички со 35-23 (16-12).

Во текот на целиот натпревар екипата на Јовиќ водеше и доминираше. Предноста брзо дојде до 3-4 гола разлика, а клучното одлепување се случи на почетокот на вториот дел кога предноста достигна десет разлика (27-17). Дрогришки, Кузманоски и Петровски нанижаа серија на голови за победа од 35-23.

По силниот отпор на дуелот против Металург, конечно сатисфакција за младите момци на Александар Јовиќ.

Најефикасни во тимот на Еурофарм Пелистер 2 беа Кузманоски со девет и Дрогришки со седум гола, а кај Работнички се истакнаа Ќосевски со шест и Крстевски и Атанасовски со по четири погодоци. Во третото коло в петок, битолчани гостуваат во Богданци, а Работнички го пречекува Прилеп.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48