b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_01_еурофарм_-_горица_2.jpg

Во третиот натпревар од подготвителниот период во Хрватска, Еурофарм Пелистер го совлада лидерот во регуларниот тек на хрватскиот шампионат, Горица од Велика Горица со 24-27 (10-16). Битолчани водеа во текот на целиот натпревар, а посебно се истакна одличното крило Ѓукиќ со осум гола, сите во првото полувреме.

Жељко Бабиќ целосно ротираше во споредба со тимот кој пред два дена играше против ППД Загреб, па својата шанса ја искористи и Кукуловски, автор на пет погодоци.

Пријателски натпревар:
Горица – Еурофарм Пелистер 24-27(10-16)

Спортска сала во Велика Горица

Горица:
Сладољев (20 одбрани), Јозеповиќ, Чеповиќ 2, Горичанец 2, Негран, Шалиќ 2, Чакариќ 3, Врбиќ, Пуриќ, Гризељ 1, Бура 10, Баришиќ, Свржак 2, Томашиќ, Новак 1, Гал 1
Седмерци: 2 минути
Исклучувања: 2/0

Еурофарм Пелистер:
Чаневски (7 одбрани), Трајковски (3 одбрани), Мараш 2, Ојлески 2, Кукуловски 5, Атанасијевиќ 1, Мандалиниќ, Стјепановиќ 1, Радовиќ 3, Периќ 2, Вегар, Кукоски, Граџан 3, Ѓукиќ 8
Седмерци: 4 минути
Исклучувања: 3/1

Вечерва пелистерци се враќаат во Битола, а од утре продолжуваат со тренинзи, во очекување на враќање и на репрезентативците на Македонија кои настапија на Светското првенство во Египет.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723