b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_07_eurofarm_-_pelister_4.jpg

Европската ракометна федерација ги одреди правилата пред ждрепката за квалификациите за Лига Европа во сезоната 2020/21.
Македонија ќе има три претставника во ова натпреварување, а само Еурофарм Пелистер директно ќе се најде во групната фаза. Таква повластена улога ќе имаат уште Адемар Леон, Ним, Магдебург, Татабања, Висла Плоцк, Динамо Букурешт, Чеховски Медведи, Кадетен Шафхаузен, Татран Прешов, Алингсас и Бешикташ.

Ова е уште еден голем чекор напред за битолскиот клуб кој во претходните две сезони играше во групната фаза на ЕХФ Купот и на Лигата на шампионите.

Металург не само што е директно пласиран во групната фаза, туку ќе мора да помине две квалификациски кола за да дојде до Европската лига. Истиот пат ќе треба да го помине и тимот на Бутел.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723