b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_еурофарм_пелистер_2_-_тиквеш_9.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 го претрпеа првиот домашен пораз во Суперлигата и направија чекор назад во амбициите за место во разигрувањето. Денес во „Боро Чурлевски“ на победа се радуваше ГРК Тиквеш кон победи со 29-30 (16-19), откако водеше во текот на сите 60 минути.

Од почеток на натпреварот гостите влегоа максимално мотивирани за сезонава да дојдат до првите бодови. Кавадарчани почнаа сигурно и цврсто и после 4:4 брзо дојдоа до водство од 4-9. Кавадарчани успеаја да останат во позитива и на одмор да заминат со резултaт од 16-19.

 

еурофарм пелистер 2 тиквеш 8

Велков на голот одлично го почна и вториот дел, кавадарчани одржуваа 3-4 разлика и во збркана игра на многу грешки, Еурофарм Пелистер 2 беше тимот кој повеќе правеше неизнудени грешки. Симиќ ја водеше својата екипа, а Велков бранеше што може и не може, па Јовиќ повика тајм-аут при 25-28 во 53. минута. Во последните десет минути Тиквеш влезе со пет гола предност, но тогаш почна враќањето во средбата на домашните кои преку Стефан Талевски и Дарио Петровски израмнија на 29-29.

Страхиња Симиќ биеше за предност од 30-29, а овој гол беше на крајот доволен за победа бидејќи составот на Еурофарм Пелистер 2 во последниот напад не успеа да искористи шанса за да дојде до реми, па кавадарчани на крајот се радуваа на првите три бода сезонава.

еурофарм пелистер 2 тиквеш 10

Во екипата на Еурофарм Пелистер 2 најефикасен беше Јован Талевски со осум гола, а кај кавадарчани се истакнаа Симиќ со единаесет и Јанев со осум погодоци. Веќе в петок во петтото коло младиот битолски тим има директен дуел за место во плеј-офот против Бутел во Скопје.

 

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48