b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_12_AV2I0179_1_xlarge.jpg

Eкипата на Еурофарм триумфираше на гостувањето кај Спартак Москва со 21-33 (11-19) во последниот десетти натпревар од групната фаза.

Најефикасен во победничките редови беше Граџан со седум голови, Ѓукиќ постигна пет, а во рускиот тим шест голови беа дело на Воиниуш. Митревски собра 10, а Чаневски осум одбрани, со што македонскиот вицешампион ја комплетираше најдобрата партија во гости сезонава. Битолската екипа ја прекина долгата негативна серија во регионалното натпреварување од шест порази по ред.

Со овие бодови ракометарите на Еурофарм ја обезбедија четвртата позиција во групата Б и во осминафиналето според најавите ќе играат против Нексе од Хрватска. Дуелите ќе се одиграат на 1/2 февруари и 11/12 февруари 2020 година.

kupi karti malo vnTRE

logo rfm

ehfclww2

ehftv

wwwehff4ww222

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48