b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_10_пелистер-пелистер_2_-_170jpg.jpg

Во пресрет на почетокот на сезоната во СЕХА Гаспром лигата и Лига Европа, РК Еурофарм Пелистер го објавува правилникот за медиумските работници на натпреварите во време на пандемија.

РК Еурофарм Пелистер е спремен да прифати 26 новинарски и 5 акредитации за фотограф на домашните натпревари. Обезбедени се шест новинарски акредитации со работна маса на медиа трибината во спортската сала „Боро Чурлевски“ со одржување на социјална дистанца. Останатите дваесет места се распределени во истиот сегмент на салата, но без работна маса.

Просторот за фотографи е означен на медиа трибината и постои можност за одржување на социјална дистанца. Движење во просторот зад головите приоритетно имаат клупските фотографи.

Местото на влез на новинарите и фотографите ќе биде дополнително одредено, бидејќи медиа-центарот нема да биде во употреба. Сите акредитирани новинари и фотографи мора да пристигнат 30 минути пред почетокот на натпреварот и задолжително е дезинфекција, мерење на температура и оставање на лични податоци. Движењето во салата ќе биде сведено на минимум и секогаш со маска. Медиа центарот и кетеринг службата нема да работат.

Микс-зоната не е во употреба, а секој вид на изјави клубот ќе дистрибуира до медиумите. Исто така задолжително ќе споделува и две видео изјави како замена за прес-конференција пред секој натпревар. Прес-конференција после секој натпревар ќе се одржува онлајн на клупската веб страница или на профилите на социјалните мрежи. Во прес-конференциската сала забрането е присуство на медиумите, а прашањата ќе бидат поставувани електронски, со помош на комуникација преку апликација (Vieber група).

Клубот ќе дистрибуира фотографии, видеа и сервисни информации со медиумите во текот на целиот период додека траат ограничувањата заради пандемијата од ковид-19.

Процесот за акредитирање ќе биде отворен десет дена пред секој натпревар и се затвора на ден пред почетокот на натпреварите. Клубот го задржува правото за селекција на акредитираните новинари заради ограничените места во новинарскиот простор во салата.

Спортски поздрав!

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48