b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_01_eurofarm_-_trimo_26.jpg

Попладнево во Словенија, ракометарите на Еурофарм Пелистер го одиграа првиот од трите контролни натпревари во хрватско-словенечката турнеа. Екипата на Жељко Бабиќ одигра 26-26 (9-12) против првакот на Словенија и поранешен европски шампион, Целје Пивоварна Лашко во „Златорог Арена“.

Со голот на Матео Мараш на неколку секунди до крајот битолчани избегнаа пораз. Двете екипи настапија без репрезентативците кои се дел од Светското првенство. Во тимот на Еурофарм Пелистер не играа и повредените Маџовски и Кушан.

Целје Пивоварна Лашко – Еурофарм Пелистер 26-26 (9-12)

Спортска сала: „Златорог Арена“ - Целје

Целје Пивоварна Лашко:
Штрасер (1 одбрана), Габершек (7 одбрани), Цветко 2, Разгор 4, Цокан 2, Качичник 1, Грошељ 2, Потеко 1, Чепиќ 2, Јанц 2, Хоржен 5, Кнез, Млакар 2, Лебан, Начиновиќ 3

Седмерци: 4/2
Исклучувања: -

Еурофарм Пелистер:
Чаневски (12 одбрани), Трајковски (2 одбрани), Мараш 2, Ојлески 3, Кукуловски 1, Атанасиевиќ, Мандалиниќ 7, Стјепановиќ 2, Радовиќ 1, Периќ 3, Вегар, Кукоски, Граџан 5, Ѓукиќ 2

Седмерци: 1/1
Исклучувања: 2 минути

Вториот контролен натпревар Еурофарм Пелистер го игра в сабота против ППД Загреб.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723